Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: POLAR TA 71
PostNapisane: czwartek, 16 kwi 2015, 20:36 
Avatar użytkownika


Witam.
Co jakiś czas otrzymuję od Was zapytania odnośnie mojego remontu lodówki, lub ewentualnych pojawiających się awarii lodówek.
Trafiły mi się lodówki, postanowiłem wyremontować je opisując jednocześnie dokładnie przebieg całego procesu jak i zasadę działania.

UWAGA, ŹLE LUB NIEDBALE PRZEPROWADZONY REMONT LUB NAPRAWA MOŻE GROZIĆ
UTRATĄ ZDROWIA LUB ŻYCIA
TO JEST URZĄDZENIE GAZOWE


Lodówki które zakupiłem to Polar TA71 12V 230v Gaz i Polar TA60 230v. Mają identyczne obudowy, jednak stan TA71 był fatalny, natomiast TA 60 niemal idealny.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety bardzo często można w naszych przyczepach spotkać właśnie takie lodówki, na których czas odbił już swoje piętno.

TA60 -bardzo ładna, zaledwie kilka drobnych zarysowań. Często występują jeszcze w dość dobrym stanie.

Obrazek
Obrazek

Krótko po zakupie zauważyłem, że ktoś już pozwolił sobie w nich coś naprawiać, ale zrobił to mało fachowo, do tego wrócimy jednak później.
Na początku zdecydowałem, że nie będę jej odpalał na gazie, gdyż była mocno zanieczyszczona i podejrzewałem, że i tak byłby problem z prawidłową pracą. Wizualnie dokonałem oceny stanu najważniejszych części. Nie budziły one mojego wielkiego niepokoju. Natomiast zalecam podłączenie jej na12V,lub 230 V dla sprawdzenia działania układu chłodzenia.Jednak sprawdźmy wcześniej stan połączeń przewodów oraz stan samych przewodów. Gdy układ okazał się sprawny, zacząłem wszystko demontować z obudowy.
Na początek palnik .
UWAGA bardzo często przy demontażu palnika przez niedoświadczonych ludzi ginie mała aczkolwiek bardzo istotna część czyli dysza.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Metalowy przewód gazowy był uszkodzony (przetarty, złamany), naprawę przewodu dokonano wężem gumowym - jest to NIEDOPUSZCZALNE
Obrazek

Następnie otworzyłem puszkę z grzałkami i rurką cieplną. Tutaj również pełne zaskoczenie, izolacje rurki cieplnej wykonano ludzkimi włosami... Pomysłowość ludzki nie zna granic. Swoją droga nieźle musiało śmierdzieć z tej lodówki po rozgrzaniu się grzałek.Izolacje usuwamy w rękawiczkach ochronnych. Dalszy ciąg już bez niespodzianek, czyli wszem obecna korozja.
Obrazek

Odpięcie od zasilania grzałek 12V i 230 V.
Obrazek

Demontaż zasilania elektrycznego i gazowego.

Obrazek
Obrazek

Demontaż układu chłodzącego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z układu chłodzenia demontujemy zamrażalnik,zamontowany jest na bardzo delikatnych kołeczkach. Postępujemy ostrożnie,najpierw usuwając zabezpieczenie a następnie sam kołek.
Podobnie postępujemy z zabezpieczeniem półek przed wysunięciem,następnie demontujemy wizjer.

Obrazek
Obrazek

Podobnie postępujemy z TA60...
Obrazek
Obrazek

Teraz wszystko czyścimy,tylko bez przesady aby nie zrobić w układzie dziury. Gdzieniegdzie mogą być większe wżery,delikatne czyszczenie papierem wystarczy.Ja wszystko pomalowałem dla estetyki.Dużo czasu poświęciłem rurce cieplnej,trzeba ją dokładnie wyczyścić a nawet wypolerować.Rurka cieplna jest stalowa ulega bardzo szybkiej korozji,podczas pracy gdy korozja jest bardzo mocno posunięta odrywają się drobinki rdzy i zasypują palnik. Wystarczy że taka drobinka spadnie na palnik i lodówki nie odpalimy.Dlatego tak ważne jest zadbanie o ten element naszej lodówki.

Obrazek

Czym się różni układ z lodówki gazowej i z lodówki bez układu gazowego ?
Układ z instalacją gazową ma większą wężownicę na dole puszki cieplnej,dodatkowo posiada rurkę cieplną i mocowania do dwóch grzałek 12 V 230 V.Poza tym różnic nie ma,jest to układ absorpcyjny działający na zasadzie pokazanym na poniższym rysunku.

Obrazek

Sposób chłodzenia lodówki absorpcyjnej: stężony roztwór jest podgrzewany w hermetycznym systemie i wyparty w postaci pary. Sprężony gaz następnie przenosi się do skraplacza, gdzie zostaje skroplony w postać płynną. W rezultacie paruje i odbiera ciepło z miejsca przechowywania żywności. Następnie gaz przechodzi do absorbera. Wreszcie nasycony roztwór powraca do warnika, gdzie cały cykl zaczyna się na nowo.

Montujemy układ na lodówce,również grzałki poszły na swoje miejsce.

Obrazek

Ja jednak zrezygnowałem z zasilania 12 V,ale to już według uznania.Zostałem tylko przy oryginalnym zasilaniu 230 V,było w bardzo dobrym stanie i szkoda mi go było zmieniać na starsze.

Obrazek
Obrazek

Puszkę cieplną wypełniamy dokładnie wełną izolacyjną,tylko nie ugniatamy wełna zgnieciona traci swoje właściwości izolacyjne.

Obrazek
Obrazek

Palnik z dyszą zapewnia odpowiednią mieszankę powietrza i gazu do jego spalania w naszej lodówce.Stanowi również korpus montażowy dla termopary i elektrody iskrownika.

Przykład innego palnika jaki również można spotkać w POLARACH.

Obrazek

Obrazek

Termopara to bardzo ważne urządzenie w naszej lodówce,odcina gaz po ok 30-40 sek po zgaśnięciu płomienia.Bardzo istotne urządzenie dla naszego bezpieczeństwa.

Obrazek

Układ Piezo;elektroda, przewód, iskrownik.Kontrolujemy stan całego układu aby nie było przebić,dokładnie układ musi być odizolowany.Przy przebiciach możemy mieć słabą iskrę,a przy dużej wilgotności powietrza wcale.

Obrazek

Sterowanie naszej lodówki połączone z termoparą i kapilarą.Oglądamy stan urządzenia czy nie ma uszkodzeń mechanicznych,ostrożnie z przewodem kapilary aby nie złamać.Przedmuchujemy zawór tylko od strony przeciwnej podawania gazu,tak aby nieczystości które dostały się z butli nie przedostały się dalej.Tak jak to pokazane na rysunku,przyciskając przycisk termopary aby otworzyć przepływ gazu.

Obrazek

Przewód gazowy był uszkodzony naprawiłem go baryłką i na nowo zacisnąłem.

Wszystko spiąłem prowizorycznie dla sprawdzenia działania wszystkich elementów mojego układu.
Koniec termopary znajduje się w centrum płomienia.Iskra z elektrody ma przeskakiwać między elektrodą a końcem termopary.

Obrazek

Po stwierdzeniu, że wszystko jest jak w najlepszym porządku,zamontowałem cały układ na lodówce.Zwracamy szczególną uwagę na przewody kapilary,aby ich nie uszkodzić.
Również na przewody elektryczne,końcówek nie zgniatamy przy dokręcaniu.Pamiętamy o przewodzie żółto-zielonym do obudowy.
Panel sterujący pomalowałem i zamontowałem na dole. Ze względu że przewód gazowy był uszkodzony i byłby za krótki.A i tak szafkę mam zrobioną pod lodówkę z panelem na dole.

Obrazek
Obrazek

Sprawdziłem szczelność mojego układu testerem.

Obrazek

Wszystko działało bez problemów,przy pierwszym uruchomieniu przechylamy naszą lodówkę raz w jedną raz w druga stronę.Szybciej nasz układ zacznie chłodzić.

Zamontowałem zabezpieczenia przeciw wysunięciu półek.Zasilanie zostało oryginalne więc sterowanie 230V będzie w środku lodówki.Mnie to nie przeszkadza.Z wizjera również zrezygnowałem ponieważ był w złym stanie,a i tak płomień zawsze kontroluję z boku lodówki.
Jednak dla bezpieczeństwa zalecam zamontowanie wizjera,czasami zbierze się większa ilość gazu i powstaje większy zapłon.Montaż stosunkowo prosty,wiercimy dwa otwory tak jak to było w oryginalnej obudowie i usuwamy izolacje.Szkiełka wizjera są montowane na uszczelkach.

Obrazek
Obrazek

Następnie bardzo istotnym wyposażeniem w naszej lodówce jest zawirowywacz spalin,powoduje on spowolnienie wypływania z naszej rurki cieplnej ogrzanego powietrza (spalin).Brak tego zawirowywacza spowoduje mniejszą sprawność naszej lodówki,ogrzane powietrze (spaliny) zbyt szybko będą uciekać.

Obrazek
Obrazek

Kolejną istotną częścią jest trójnik ( część kominka),zapobiega zdmuchiwaniu płomienia.Bardzo istotne dla poprawnego działania lodówki.

Obrazek
Obrazek


Przykładowe niedomagania i awarie;
1. Lodówka pomimo prawidłowej pracy nie chłodzi:
należy sprawdzić wypoziomowanie lodówki(przyczepy),jeżeli jest wypoziomowana i nadal nie chłodzi wyciągamy lodówkę i odwracamy do góry nogami nawet na całą noc(czynnik zastany).
2.Brak iskry:
sprawdzamy układ Piezo
3.Nie możemy odpalić lodówki:
sprawdzamy czy jest iskra i czy prawidłowo przeskakuje z elektrody do termopary.Jeżeli tu jest wszystko w porządku,(prawdopodobnie zasypało palnik drobinkami korozji) wyciągamy lodówkę i odwracamy do góry nogami i delikatnie pukamy w palnik (rozwiązanie doraźne nie obejdzie się bez solidnego czyszczenia rurki cieplnej).

Zalecenia:
Raz do roku wyciągamy lodówkę,robimy przegląd i czyszczenie rurki cieplnej.
Wtedy będziemy mieć pewność że lodówka nie zawiedzie nas.

Zdjęcia i opisy:
pawlo fiona n126e
   
Cytuj  
 
 Tytuł: Re: POLAR TA 71
PostNapisane: czwartek, 16 kwi 2015, 21:21 
Admin
Avatar użytkownikaDołączył(a): wtorek, 9 gru 2014, 19:42
Posty: 5224
Obrazki: 1162
Lokalizacja: Jestem z miasta
Paweł , pełen szacun za opis foto i poświęcony czas . No ale tak to już jest . Chcesz mieć zrobione zrób sobie sam :)
Dzięki właśnie takim ludziom , życie innych staje się łatwiejsze . Wszystko jest podane na tacy .
a to co zrobiłeś zostanie wykorzystane nie przez jednego użytkownika lodówki .
W imieniu swoim oraz wszystkich
Dziękujemy .
_________________

Obrazek

Do zobaczenia na trasie
 Zobacz profil  
Cytuj  
 
 Tytuł: Re: POLAR TA 71
PostNapisane: piątek, 7 sie 2015, 19:53 
Avatar użytkownikaDołączył(a): poniedziałek, 5 sty 2015, 23:46
Posty: 831
Obrazki: 376
Lokalizacja: ETM
Super relacja. Pełen szacun dla jego autora.
Ja natomiast posiadam jeszcze układ, który jest dopełnieniem całości, a mianowicie automatycznie odpalający się zdmuchnięty płomień lodówki.
W wolnej chwili przedstawię zasadę jego działania i samo urządzenie. Przetestowany i działa w 100%
_________________

N126N
TABBERT 450TD
AUDI S6
VW GOLF MK1
VW GARBUS

Mądry człowiek uczy się od każdego,głupi wie wszystko...

1791
 Zobacz profil  
Cytuj  
 
 Tytuł: Re: POLAR TA 71
PostNapisane: poniedziałek, 4 lut 2019, 16:03 Dołączył(a): czwartek, 20 wrz 2018, 11:10
Posty: 1
Witam
Właśnie rozpocząłem remont swojej lodówki. Tylko ze wzdledu na korozje nie wiem w jaki sposób wypinamy komorę palnika od komina. Czy wiecie może gdzie dostanę taki przewód gazowy metalowy lub miedziany oraz tulejkonakrętek mosiężna do niego
 Zobacz profil  
Cytuj  
 
 Tytuł: Re: POLAR TA 71
PostNapisane: poniedziałek, 4 lut 2019, 20:15 
Avatar użytkownikaDołączył(a): poniedziałek, 12 sty 2015, 23:34
Posty: 1468
Obrazki: 897
Lokalizacja: KCH
O przewody spróbuj zapytać http://www.darius-przyczepy.pl
_________________

Punto 69KM
N260
N126n

Zabawne jak mało ważna jest Twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę,
a jak niesamowicie niezbędna dla ludzkości gdy prosisz o urlop...
 Zobacz profil  
Cytuj  
 
 Tytuł: Re: POLAR TA 71
PostNapisane: poniedziałek, 4 lut 2019, 20:22 
Admin
Avatar użytkownikaDołączył(a): wtorek, 9 gru 2014, 19:42
Posty: 5224
Obrazki: 1162
Lokalizacja: Jestem z miasta
KubaK napisał(a):
Właśnie rozpocząłem remont swojej lodówki.
Nie piszesz jak to lodówka. Ale w Elextroluxie palnik mocowany jest na jeden wkręt

Obrazek

Z bliska wygląda to tak

Obrazek

Odkręcasz wkręta i wyjmujesz palnik (Wkręt widoczny z boku)

Obrazek

Druga wątpliwość. O jakie przewody pytasz ?
_________________

Obrazek

Do zobaczenia na trasie
 Zobacz profil  
Cytuj  
 
 Tytuł: Re: POLAR TA 71
PostNapisane: poniedziałek, 4 lut 2019, 21:02 
Avatar użytkownikaDołączył(a): poniedziałek, 12 sty 2015, 23:34
Posty: 1468
Obrazki: 897
Lokalizacja: KCH
MISIO_PRZYTULAK napisał(a):
O przewody spróbuj zapytać http://www.darius-przyczepy.pl
Możesz też zapytać u Klaji
http://www.klaja.pl
Wpisz też sobie na allegro "rurka miedziana 8mm"
_________________

Punto 69KM
N260
N126n

Zabawne jak mało ważna jest Twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę,
a jak niesamowicie niezbędna dla ludzkości gdy prosisz o urlop...
 Zobacz profil  
Cytuj  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz dodawać załączniki

Skocz do:  
cron WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE! (C) 2015 © 2007 phpBB Group
WŁASNOŚĆ (C) NIEWIADOWKI.PL