Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 16 lutego 2020, 19:26 
Avatar użytkownika



Dołączył(a): wtorek, 5 listopada 2019, 17:55
Posty: 23
Kupiłem panel 50 watowy. Nie wiem jaki akumulator dokupić do niego. Jeżeli ktoś ma jakieś wskazówki to bym był wdzięczny.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: niedziela, 16 lutego 2020, 19:47 
Avatar użytkownika



Dołączył(a): poniedziałek, 12 stycznia 2015, 23:34
Posty: 2902
Obrazki: 1581
Lokalizacja: KCH
W takich sprawach to najlepiej kocio128 wszystko ogarnia :-?




_________________

Punto 69KM
N260
N126n

Zabawne jak mało ważna jest Twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę,
a jak niesamowicie niezbędna dla ludzkości gdy prosisz o urlop...




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: poniedziałek, 17 lutego 2020, 20:14 
Avatar użytkownika



Dołączył(a): wtorek, 5 listopada 2019, 17:55
Posty: 23
Jak ten post poleży to, może ktoś będzie coś wiedzieć. Dowiedziałem się, że akumulator powinien być 10 x większy jak amperaż ładowania. Np: jeżeli ładowanie jest 4A to akumulator 40Ah, gdy 5A to akumulator 50Ah. Problem polega na tym, że ten mój panel w praktyce średnio wytwarza ,0.5-1.0A.




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: poniedziałek, 17 lutego 2020, 21:21 
Admin
Avatar użytkownika



Dołączył(a): wtorek, 9 grudnia 2014, 19:42
Posty: 6991
Obrazki: 1391
Lokalizacja: Jestem z miasta
A ja myślę że chyba nie jest tak do końca. Może chodzi o maksymalny prąd ładowania ?
Sądzę że akumulator możesz dać spokojnie 74Ah. Będzie może nie za duże ładowanie, ale jednak będzie :-)
Nic nie piszesz o montażu. Pamiętaj jak będzie na dachu i warunki sprzyjające to powoli ale jednak braki będą uzupełniane.
Ja mam panel chyba 35W i aku 74Ah nie widzę żadnych skutków ubocznych.
Ale to moje luźne przemyślenia bo "prund" to dla mnie wielka niewiadoma.




_________________

Kontakt tylko poprzez
Obrazek

Do zobaczenia na trasie

W trasie z przyczepą:

Rok 2024 Powoli zaczynamy ..........
Rok 2023 Będzie bardzo trudny karawaningowo
Rok 2022 zaczynamy.........
Rok 2021 - 4150 km
Rok 2020 - 4120 km
Rok 2019 - 7,060 km
Rok 2018 - 10,500 km




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: wtorek, 18 lutego 2020, 11:55 
Avatar użytkownika



Dołączył(a): wtorek, 5 listopada 2019, 17:55
Posty: 23
Ja rozwiązałem tak że jest na maszcie z boku przytroczony do ramy z zaczepem. Ostatniego sezonu miałem akumulator 60 Ah. Był to akumulator tradycyjny. Poza tym Niewiadówka stała pod sosnami. Od czasu do czasu padało słonko. No ale nie było wiele tego. Poza tym miałem aspiracje ładowania akumulatora pod moją łódkę z silniczkiem elektrycznym. Byłem rozczarowany rezultatami. Doszedłem do wniosku że do takich poważnych celów potrzeba stacji 200-300 W. Nie przewiduje zwiększenia mocy. Pozostanę przy 50-ce.




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: środa, 19 lutego 2020, 10:21 
Avatar użytkownika



Dołączył(a): środa, 4 września 2019, 15:35
Posty: 1372
Obrazki: 369
Lokalizacja: WPN
Ja kupiłem panel 30W z regulatorem 30A, link poniżej i również zastanawiam się jaki aku kupić ile Ah i jaki, zwykły cze AGM ale czytam porady kolegów z forum i internet i dalej jestem zielony. Przewiduje zasilanie oświetlenia LED, pompkę wody, prysznic turystyczny, może czasami awaryjnie lodówkę na 12V.

allegro.pl/oferta/panel-solarny-bateria-sloneczna-20w-regulator-30a-8793182271?snapshot=MjAyMC0wMi0wN1QxMjoyNjo1Ny4xNDhaO2J1eWVyOzAzMjNlOTNjM2VhMThiMjBkZDJiNTU5ODcwOWQxYWFlMTI1YWRmNmI0ZjYwZGJlZDY2Y2I3NmJiZDVmNTEwNjk%3D

~x(




_________________

X-Trail 165 KM N126n

„Przeszkoda pociąga człowieka z charakterem, jako że pokonując ją sam się urzeczywistnia.“ — Charles de Gaulle

„Doświadczenie to suma błędów popełnionych oraz tych, których się z żalem nie popełniło.“ - z przemyśleń




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: środa, 19 lutego 2020, 10:43 



Dołączył(a): piątek, 4 września 2015, 23:44
Posty: 954
MISIO_PRZYTULAK napisał(a):
W takich sprawach to najlepiej kocio128 wszystko ogarnia :-?
Czuję się wywołany do odpowiedzi :)
Pojemność akumulatora nie ma wpływu na jego ładowanie /to tak w ogólnych zarysach, bez wchodzenia w niuanse/. Jeśli chodzi o sprawność ładowania, a więc o to ile uzyskamy energii "dołożonej" do akumulatora to tutaj najważniejsze jest:
- usytuowanie panela względem słońca - najlepiej prostopadłe, w praktyce - poziome
- brak zacienienia - zacienienie choćby jednego ogniwa powoduje drastyczny spadek wydajności /mówię tutaj o powszechnie stosowanych panelach "mobilnych"/
- dobór regulatora - najlepiej stosować regulatory MPPT
Z panela 50 Wp w średnich warunkach nasłonecznienia /ale zdecydowanie NIE W CIENIU!/ można uzyskać dziennie doładowanie akumulatora rzędu 10 Ah co przy mocy silnika łódki rzędu 600 W pozwala na pływanie z pełną mocą silnika przez ok. 12 min /w przypadku silnika 300 W dwa razy dłużej czyli ok. 25 min/. W praktyce - ponieważ nie używamy cały czas maksymalnej mocy silnika mamy pływania w pierwszym przypadku ok. 20 min, w drugim ok. 40 min. Podkreślić przy tym należy, że w czasie pływania akumulator nie jest podłączony do ładowania, czyli praktycznie ładujemy go krócej i to w najlepszym okresie nasłonecznienia.
Ja korzystam z fotowoltaiki do ładowania akumulatora do silnika mojej łódki oraz do niezależności energetycznej przyczepki. Do tego celu mam dwa akumulatory które wymieniam między sobą tak, żeby jeden był stale ładowany. Panel mam mocy 100 Wp mocowany na dachu przyczepki i regulator MPPT. Taka "gospodarka" energią pozwala mi na swobodne użytkowanie przyczepy niezależnie od źródeł zewnętrznych /oświetlenie, ładowanie telefonów, telewizja/ oraz jest wystarczająca do zasilania silnika do manewrów portowych /odejście z kei, wyjście na jezioro, później dojście do kei po zwinięciu żagli/.

Dopisane: Drodzy Koledzy - na tym forum temat fotowoltaiki był już "wałkowany" - można poszukać i wtedy nie będzie żadnych wątpliwości.




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: środa, 19 lutego 2020, 15:53 
Avatar użytkownika



Dołączył(a): środa, 4 września 2019, 15:35
Posty: 1372
Obrazki: 369
Lokalizacja: WPN
Kocio, śledziłem forum i wiem że Twoja elektrownia jest zaawansowana, mnie urzadza na razie rozwiązanie testowe czyli proste i stosunkowo tanie. Chcę kupić akumulator AGM 50Ah i zastanawiam się czy to jest dobry pomysł przy solarze 30W i regulatorze PWM 30A, które posiadam, ponieważ wyczytałem że prąd ładowania nie powinien być większy jak 10% mocy akumulatora czyli w moim przypadku 5A?




_________________

X-Trail 165 KM N126n

„Przeszkoda pociąga człowieka z charakterem, jako że pokonując ją sam się urzeczywistnia.“ — Charles de Gaulle

„Doświadczenie to suma błędów popełnionych oraz tych, których się z żalem nie popełniło.“ - z przemyśleń




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: środa, 19 lutego 2020, 16:43 
Admin
Avatar użytkownika



Dołączył(a): wtorek, 9 grudnia 2014, 19:42
Posty: 6991
Obrazki: 1391
Lokalizacja: Jestem z miasta
Kelian napisał(a):
wyczytałem że prąd ładowania nie powinien być większy jak 10% mocy akumulatora czyli w moim przypadku 5A?
Nie żebym się mądrzył, ale ciekawe skąd weźmiesz te 5A ?




_________________

Kontakt tylko poprzez
Obrazek

Do zobaczenia na trasie

W trasie z przyczepą:

Rok 2024 Powoli zaczynamy ..........
Rok 2023 Będzie bardzo trudny karawaningowo
Rok 2022 zaczynamy.........
Rok 2021 - 4150 km
Rok 2020 - 4120 km
Rok 2019 - 7,060 km
Rok 2018 - 10,500 km




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: środa, 19 lutego 2020, 17:00 
Avatar użytkownika



Dołączył(a): wtorek, 5 listopada 2019, 17:55
Posty: 23
W moim przypadku z przyczepką to pcham się zawsze pod cień...drzewa lub inne dobrodziejstwa. Po prostu nie da się przebywać w campingu gdy jest 25-30 C a słońce grzeje w pełni w plastik.
Tu muszę pewnie zmienić metodę. Jak na dziś to myślę wysunąć gdzieś poza cień mój skromny panelik. Może lepiej kupić żelowy akumulator. Ja z moim 50 watowym ogniwem nie uzyskam w pełnym słońcu więcej niż 1-2 W. Widziałem na necie testowany panel i tak słodko nie było.


Jak umieścić filmy z YouTube w postach phpBB3




 Zobacz profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE! (C) 2015 © 2007 phpBB Group
WŁASNOŚĆ (C) NIEWIADOWKI.PL