Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2016, 00:19 
Avatar użytkownika


Mimo tego że moja przyczepka w tym roku nie była używana, to jednak coś tam przy niej zrobiłem. Na sam jej widok chce mi się coś przy niej usprawnić, poprawić, pogrzebać itp.

Jako że mam fobię na temat przeciekania, to pomyślałem że zajmę się listwą przedniego okna, co do której miałem narastające przekonanie, że zbliża się czas gdy zacznie przeciekać. Przede wszystkim chciałem wywalić zardzewiałe wkręty a także zobaczyć co w ogóle pod tą listwą się kryje i jak to jest wszystko wykombinowane, bo jakoś pomimo śledzenia różnych forów to nie czułem się wcale oświecony w tym temacie.

Założenie było, aby nie robić wszystkiego na fest ale by na ten moment pozbyć się tych zardzewiałych wkrętów, które były najbardziej podejrzane.
Drugim, by nie czekać z tym aż się zabiorę do większego remontu (kiedy to nadejdzie?) bo z każdym rokiem wkręty coraz trudniej będzie wykręcić.
Trzecim założeniem było, żeby to zrobić szybko, bo czasu miałem niewiele.
Czwartym by zrobić na razie tylko szybę przednią, która wydawała mi się łatwiejsza do pracy niż tylna.

W skrócie co zrobiłem:
Wywaliłem wkręty, wyczyściłem listwę, oczyściłem na ile się da gumę która była pod listwą; przed położeniem listwy z gumą posmarowałem miejsce przyłożenia silikonem akwarystycznym i zamiast wkrętów wkręciłem śruby M4 które od środka przyczepy docisnąłem nakrętkami (+ podkładka oczywiście). Pod łebki śrub napakowałem silikonu.

Poszło b. sprawnie, między innymi dzięki temu, że nie musiałem rozwiercać drewnianej kantówki (w którą były wkręcone wkręty) bo śruby elegancko wkręcały się w otwory po wkrętach i bez problemu przebiły się na wylot kantówki (co było niezbędne by na śruby nałożyć od środka przyczepy nakrętki).

Zastosowałem śruby M4 o długości 4 cm. Takie jakie miałem: jedne były z łepkiem wypukłym inne z prostym. Mam zamiar je wymienić na nierdzewne za rok, przy okazji robienia podobnej operacji z tylną listwą.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.




   
 
 
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2016, 00:27 
Avatar użytkownika


Umieszczam fotki poglądowe by pokazać jak wyglądają sprawy około-listwowe (listwy okiennej). Tak jak już pisałem - dopóki nie zdjąłem, to nie miałem do końca wyobrażenia jak to wszytko będzie wyglądać.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.




   
 
 
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2016, 09:49 
Avatar użytkownika



Dołączył(a): niedziela, 11 stycznia 2015, 21:35
Posty: 1116
To może i ja wtrącę swoje trzy grosze jak od strony producenta wyglądały sprawy ,,listwy okiennej'' :)
Listwa ta w zakładzie ( za moich czasów)zwana zawiasą okna przykręcana była wraz z szybą wkrętami fi4x25mm.Przed przykręceniem do listwy przyklejana była do niej taśma gumowa zwana uszczelką zawiasy.Jako klej stosowany był ,,Pronikol 140'', to taki gęściejszy butapren.Nim także klejono wykładziny wnętrz.Na taśmę gumową wyciskany był zwykły , bezbarwny silikon.Po dokręceniu nadmiar silikonu usuwany był tak, aby miejsce styku listwy, gumy i skorupy było nim pokryte.Uszczelniało to dodatkowo.
Prawidłowo i dokładne wykonanie zapewniło szczelność na dziesiątki lat.( i zim :) )
Trochę dziwi mnie poszukiwanie jakiś specjalistycznych uszczelniaczy, które od zwykłego silikonu różnią się chyba tylko ceną. :)

Wracając do przecieków, to przeciek wkrętami powoduje zgnicie całej konstrukcji ramki drewnianej.Wkręcanie ,,nowych'' wkrętów i ich uszczelnianie na dobrą sprawę nic nie da, bo nie będą one ,,trzymały''
Aby woda zbierała się w widoczny sposób, to miejsce przecieku musi być także raczej widoczne.
Ja proponował bym także przyjrzeć się uważnie szybie w miejscu zaciśnięcia zawiasy okna, czy nie ma tam jakiegoś pęknięcia :(




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2016, 20:42 
Avatar użytkownika


Sorry, zabrakło opisu do tego zdjęcia i nie wiadomo o co chodzi z tą strzałką.
Strzałka zwraca uwagę na drobny ciekawy szczegół. Kawałek gumki, który zapobiega przesuwaniu się szyby po listwie. Oczywiście z drugiej strony jest podobny.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.




   
 
 
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2016, 22:33 
Avatar użytkownika



Dołączył(a): niedziela, 11 stycznia 2015, 21:35
Posty: 1116
To co widać na zdjęciu,a Ty nazywasz gumką, to jest zderzak plastikowy wciskany w profil zawiasy okna aby ono nie przesuwało się na boki :)

Kiedyś aby ograniczyć ruchy szyby w zawiasie wkręcano blachowkręty, które te ruchy ograniczały :)




 Zobacz profil  
 
 
PostNapisane: niedziela, 6 listopada 2016, 11:46 
Avatar użytkownika


U mnie w tej chwili listwa z zewnątrz wygląda jak na zdjęciu, na oknie teraz juz wody nie widzę ale na podłodze jest jej pełno :(


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.




   
 
 
PostNapisane: niedziela, 6 listopada 2016, 13:22 
Avatar użytkownika


Ok, chyba przeciekała lampa.




   
 
 
PostNapisane: środa, 22 marca 2017, 10:36 
Avatar użytkownika


Heh... czeka mnie chyba podobne szukanie jak tutaj, już nie mogę się doczekać soboty, kiedy to wszystko rozbiorę :D




   
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE! (C) 2015 © 2007 phpBB Group
WŁASNOŚĆ (C) NIEWIADOWKI.PL